چرا باید از نخ دندان استفاده بکنیم؟

چرا باید از نخ دندان استفاده بکنیم؟

چرا مسواک میزنیم و چرا تاکید بر استفاده از نخ  دندان داریم؟چرا باید از نخ دندان استفاده بکنیم؟

احتمالا این را به یاد می آورید که والدین شما در همان ابتدای کودکی به شما توصیه میکردند. که روزانه دوبار مسواک بزنید. استفاده از مسواک از اصولی ترین و ابتدایی ترین راه ها مراقبت از بهداشت دهان و دندان است . یک پای همیشگی سلامتی دندان ها همین مسواک زدن است. اما مسواک به تنهایی نمیتواند به سلامتی دهان و دندان و سلامتی عمومی شما منتهی شود . در کنار آن حتما باید از نخ دندان استفاده کرد.

فواید نخ دندان

چرا باید از نخ دندان استفاده بکنیم؟

متخصصان دندانپزشکی بر این عقیده هستند. که مسواک زدن تنها میتواند ۶۵ درصد از سطوح دهان و دندان را تمیز کند. زیرا مسواک اصولا فقط  میتواند سطوح در دسترس دندان را تمیز کند. قادر نیست لابلای دندان ها را از شر باکتری ها و پلاک در امان نگاه دارد.

برای از بین بردن ذرات ریز غذایی و همچنین پلاک تشکیل شده در بین دندان ها ما باید حتما از نخ دندان استفاده کنیم. از فواید نخ دندان میتوان به قدرت مانور بالا در لابلای دندان ها و کمک به پاک کردن این نواحی اشاره کرد. به عبارتی آن ۳۵ درصد باقی مانده که مسواک قادر به تمیز کردن آن نیست تنها با نخ دندان تمیز میشود.

 فایده و میزیت نخ دندان کشیدن

نخ دندان دقیق ترین و مؤثرترین ابزار برای نظافت دندان‌ها است و فواید بسیاری برای دهان و دندان دارد. همان طور که گفته شد استفاده از نخ دندان باعث پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها می‌شود.

استفاده از نخ دندان باعث خوشبو شدن دهان می‌شود. از آن جایی که مواد غذایی در بین دندان‌ها گیر می افتند . تنها راه تمیز کردن آن، استفاده از نخ دندان است. آلودگی ها و جرم هایی که در بین دندان باقی مانده اند.با کمک نخ دندان، از بین می‌روند و بوی بد ناشی از آن از بین می‌رود. برای درک بهتر کار نخ دندان در ادامه به بررسی دست کم ۵ فایده ثابت شده . قابل توجه نخ دندان خواهیم پرداخت.

از بروز بیماری لثه پیشگیری میکند

مهمترین علت ایجاد بیمای لثه بهداشت ضعیف دهان و دندان است. در نتیجه عدم رسیدگی به بهداشت دهان و دندان، پلاک دندان میتواند به خط لثه نفوذ کرده و باعث تحریک بافت آن میشود. اگر پلاک رشد کرده و سخت شود میتواند به زیر لثه رفته و باعث بروز بیماری های مربوط به لثه مانند جنجویت و بیماری پریودنتال شود. اما یکی از فواید نخ دندان پیشگیری از بروز این بیماری ها است. چگونه؟

چرا باید از نخ دندان استفاده بکنیم؟

چرا باید از نخ دندان استفاده بکنیم؟

نخ دندان کشیدن میتواند به از بین بردن پلاک ها در بدو تشکیل کمک کند . فرصت برای پیشروی در بافت لثه را از آن ها میگیرد. کسانی که به طور منظم علاوه  بر مسواک زدن نخ دندان هم می کشند به ندرت با بیماری لثه مواجه میشوند.

 از بد بو شدن دهان جلوگیری میکند

همانطور که در ابتدا هم گفتیم، مسواک زدن نمیتواند به تنهایی تضمین کننده بهداشت دهان و دندان باشد. اما نخ دندان مکمل بسیار شایسته و قوی برای مسواک در این خصوص است. از دیگر فواید نخ دندان ، کمک به از بین بردن بوی بد دهان است. از آنجا که یکی از علل بوی بد دهان ذرات ریز مواد غذایی در داخل دهان و فعالیت باکتری ها است، اگر این ذرات از بین نروند، میتوانند بوی بدی در داخل دهان ایجاد کنند.

خوشبختانه نخ دندان به  راحتی آب خوردن این ذرات ریز را از بین برده . تا حد زیادی باعث کاهش بوی بد دهان میشود. این امر مخصوصا زمانی که تحت درمان ارتودنسی هستید بسیار مهم است زیرا با وجود دستگاه های ارتودنسی ثابت یا حتی متحرک تمیز کردن دندان ها دشوارتر است. در خصوص ایمپلنت دندان نیز همین موضوع صادق است.

 به کنترل دیابت کمک می کند.

نخ دندان کشیدن میتواند به طور مستقیم تاثیر مثبتی روی کنترل دیابت در افراد دیابتی داشته باشد. از بین بردن ذرات ریز مواد غذایی و باکتری های بد داخل دهان باعث میشود. که این باکتری ها با این وجود دیگر نمیتوانند وارد جریان خون شوند. کاهش ورود باکتری به داخل خون میتواند نقش موثری در کنترل سطح قند خون  داشته باشد. هم بزرگسالان و هم کودکانی که دیابت دارند. باید روزانه دست کم ۱ بار از نخ دندان استفاده کنند. تا از فواید نخ  دندان در کنترل دیابت بهره ببرند.

می تواند خطر ابتلا به بیماری های تنفسی را کاهش دهد

باکتری ها با مصرف مواد غذایی در داخل دهان شما میتوانند به سیستم تنفسی منتقل شود. این موضوع به طور بالقوه می تواند منجر به بروز بیماری های تنفسی مانند برونشیت، عفونت های سینوسی و حتی ذات الریه شود.  اما باز هم به صورت مشابه، نخ دندان کشیدن می تواند .ذرات اضافی مواد غذایی و باکتری هایی که روی آنها تولید می شود. را از بین ببرد و از بروز این نوع بیماری ها جلوگیری کند. پس پیشگیری از بروز بیماری های تنفسی را نیز به لیست فواید نخ دندان اضافه کنید.

می تواند از بروز بیماری های قلبی جلوگیری کند.

به طور مشابه، این کار، علاوه بر بیماری های تنفسی میتواند از بیماری های قلبی نیز جلوگیری کند. ورود باکتری به جریان خون میتواند علاوه بر بخش های حساس دیگر بدن مستقیما به سیستم قلب و عروق نیز آسیب وارد کند. این موضوع به ویژه در مردان شایع تر است. از آنجایی که مردان کمتر  به  بهداشت دهان و دندان خود میرسند احتمالا تهاجم باکتری های مضر به داخل خونشان بیشتر است و اغلب با افزایش سن و پشت گوش انداختن اصول بهداشتی دهان و دندان به این بیماری ها مبتلا خواهند شد.

چه زمانی از نخ دندان استفاده کنیم؟

زمان استفاده از نخ دندان بعد از وعده‌های غذایی است. به ویژه اگر وعده‌های غذایی شیرین و چرب باشد بهتر است. هر چه سریعتر بعد از اتمام آن، از نخ دندان استفاده کنید. در استفاده از نخ دندان زیاده روی نکنید . وسواس به خرج ندهید. معمولاً در ساعات پایانی شب، قبل از مسواک زدن، مهم‌ترین زمان استفاده از نخ دندان است. در طول روز سه بار نخ دندان بکشید تا از پوسیدگی دندان‌هایتان تا حد زیادی پیشگیری کنید.

چهار نکته کلیدی کشیدن نخ دندان به روش صحیح عبارت است از:

 • پیچیدن نخ: حدود ۵۰ سانتی‌متر از نخ را دور انگشتان وسط هر دست بپیچید. نخ را بین دو انگشت شست و اشاره به گونه‌ای بگیرید که دو و نیم تا پنج سانتی‌متر از نخ بین دو انگشت کشیده شود. نخ را با انگشت شست بین دندان‌های بالا برانید.
 • هدایت نخ: دو و نیم تا پنج سانتی‌متر از نخ را محکم بین انگشتان بگیرید. نخ را با انگشت اشاره بین دندان‌های پایین ببرید.
 • حرکت دادن نخ: نخ را با حرکتی زیگزاگی به آرامی بین دندان‌ها راه ببرید. نخ را با شدت از بین دندان‌ها بیرون نکشید. نخ را دور دندان بیاندازید.
 • لغزاندن نخ: نخ را بین سطح دندان و زیر خط لثه به بالا و پایین بلغزانید. برای هر دندان از یک قطعه تمیز از نخ استفاده کنید.

 

نخ دنداان اورال ببی

نخ دنداان اورال ببی

این روش برای انواع نخ دندان، مومی، غیرمومی، اسفنجی یا چسب دندانی، کاربرد دارد. این که نخ دندان کشیدن را از دندان‌های بالا شروع می‌کنید .یا پایین، جلو یا عقب مهم نیست. فقط همه دندان‌ها از جمله سمت عقب آخرین دندان چپ، راست، بالا و پایین دهان را نخ بکشید. همچنین فراموش نکنید که زیر خط لثه و کنار دندان‌هایی را تمیز کنید. که در کنار جای خالی دندان‌های غایب قرار دارد، چرا که ذرات غذا در این فضاها گیر می‌کند.

کمک کننده نخ دندان

اگر نخ دندان کشیدن برایتان سخت است از یکی از وسایل زیر استفاده کنید. روشی را انتخاب کنید که برایتان راحت‌تر است.

نگهدارنده نخ دندان

 • این وسیله نخ دندان را نگه می‌دارد تا بتوانید دندان‌ها را با یک دست نخ بکشید.
 • نگهدارنده نخ دندان به ویژه برای متخصصینی مفید است که انگشتان بزرگ دارند یا به بیماران مبتلا به رفلاکس گگ کمک می‌کنند.
 • نخ دندان را دور دسته نگهدارنده بپیچید.
 • نخ را بین تمام دندان‌ها فرو ببرید و آن را کنار هر دندان بالا و پایین بلغزانید.
 • نخ استفاده شده را جدا کنید و نگهدارنده را با آب داغ، دهانشویه و … تمیز کنید.
 • همچنین می‌توانید نگهدارنده یکبار مصرف تهیه کنید و آن را پس از استفاده دور بیاندازید.
نگهدارنده

نگه دارنده

خلال دندان

 • خلال دندان وسیله چوبی یا پلاستیکی یکبار مصرف است.
 • خلال را در فضای بین دندان‌ها وارد کنید.
خلال دندان

خلال دندان

اگر نمی‌توانید نخ دندان بکشید

 • فراورده‌هایی وجود دارد که نخ نیستند اما بین دندان‌ها را بهتر از مسواک تمیز می‌کنند.
 • این فراورده‌ها از آب یا مخلوطی از هوا و آب برای پاک کردن بین دندان‌ها استفاده می‌کنند.
 • سر دستگاه را بین دندان‌ها قرار دهید و آن را چند ثانیه بین دندان‌ها اسپری کنید.

 

برای ارتقاء بهداشت دهان و دندان چه کار دیگری باید انجام دهیم؟

علاوه بر مسواک زدن و بهره گرفتن از فواید نخ  دندان ، توصیه میشود که به طور منظم به یک دندانپزشک مراجعه کنید. این مراجعه میتواند متضمن حفظ سلامتی دهان و دندان شما باشد زیرا دهان و دندان شما با بررسی های منظم و دقیق از بروز هرگونه آسیب و عارضه در امان خواهد ماند.

نوشته شده توسط گروه مستر واش

www.jolfaturk.com

دیدگاه‌ها 0

*
*

باز کردن چت