مناسب ترین خمیر دندان برای شما کدام است؟ معرفی انواع خمیردندان

حمیر دمدان مناسب

مناسب ترین خمیر دندان برای شما کدام است ؟ و انواع خمیر دندان ها

از چه خمیر دندانی استفاده کنیم؟

امروزه با وجود تنوع بسیاری که در خمیر دندان ها وجود دارد ، گاهی انتخاب یک خمیر دندان مناسب برای دندان ها برای افراد مشکل می شود. معمولاً روی خمیر دندان ها عباراتی مانند موثرترین ، سفیده کننده ، کاهش جرم ، مبارزه با پوسیدگی و تازه و خنک کننده ی دهان مشاهده می شود. اما کدام یک می تواند برای دندان های شما مفید باشد؟

شاید جواب صادقانه این باشد که بزاق دهان شما بهترین خمیر دندان است. دهان ما میزبان باکتری ها و فیلم های ضخیم و چسبنده روی دندان ها ست که به آنها بیو فیلم می گویند . این باکتری ها دائماً تلاش می کنند که خود را به مینای دندان متصل کنند. در ابتدا پلاک ها نرم هستند و شما این فرصت را دارید که به راحتی بیوفیلم ها را از دهان خود دور بریزید. اگر روش صحیح مسواک زدن را بدانید می توانید بدون نیاز به خمیر دندان این کار را انجام دهید. بزاق دهان حاوی مواد معدنی ، آرژنین ، آنزیم ها و ترکیبات ضد باکتری و ضد میکروبی است که از پوسیدگی دندان های شما جلوگیری می کند. پس می بینید که بزاق دهان یک مایع شگفت انگیز برای پاک کردن دندان هاست. متاسفانه برخی از افراد مشکل بزاق دارند و یا نمی توانند به درستی مسواک بزنند برای این منظور استفاده از خمیر دندان می تواند یک راه مناسب برای آنها باشد.

در اینجا ما چند نوع خمیر دندان را به شما معرفی می کنیم:

 خمیر دندان های حاوی فلوراید (ضد پوسیدگی)

فلوراید در کاهش پوسیدگی و جلوگیری از ایجاد حفره های روی دندان ها بسیار موثر است. همچنین فلوراید به درمان پوسیدگی های اولیه و بهبود ضعف های مینای دندان کمک می کند.

مطالعات نشان می دهد که فلوراید سدیم (NaF) موثرترین فرمولاسیون فلوراید است که خوشبختانه بیشتر تولید کنندگان خمیر دندان از آن استفاده می کنند .فلوراید سدیم در بخشی که مینای سالم دارد با هیدروکسی آپاتایت (ماده ی تشکیل دهنده ی مینا) ترکیب شده و فلوئور آپاتایت به وجود می آورد که این ترکیب به مراتب سخت تر و مقاوم تر از هیدروکسی آپاتایت است. به این ترتیب فلوئور با مقاوم سازی مینا می تواند فرسایش اسیدی مینا و عاج را محدود کند.

بزرگسالانی که میزان پوسیدگی دندان هایشان زیاد است و یا جریان تولید بزاق آنها کاهش یافته است معمولاً خمیر دندان هایی با غلظت فلوراید بیشتر باید استفاده کنند.

 خمیر دندان های ضد جرم

جرم ها در اثر مینرالیزه شدن ( معدنی شدن ) پلاک میکروبی روی سطوح دندانی تشکیل شده  و می توانند سبب ایجاد بیماری های لثه شوند. معدنی شدن پلاک و سخت شدن آن ( ایجاد جرم ) به دلیل فوق اشباع بودن بزاق با یون های کلسیم و فسفات صورت می گیرد.

فرمول بعضی از خمیر دندان های ضد جرم به گونه ای طراحی شده است که پروسه ی معدنی شدن پلاک و تبدیل آن به جرم را دچار وقفه می کنند. این نوع خمیر دندان ها به این منظور زینک سیترات و زینک کلراید را در ترکیب خود دارند.

مکانیسم دیگری که در خمیر دندان های ضد جرم استفاده می شود، اضافه کردن مهار کننده های رشد کریستال است تا به این ترتیب تشکیل جرم را کاهش داده و به تعویق بیندازند. پیروفسفات های محلول نمونه ای از این مهارکننده ها هستند که به ترکیب این نوع خمیردندان ها افزوده می شوند.

البته باید توجه داشت  جرم های سخت و چسبنده ی موجود در سطح دندان ها تنها با جرمگیری حرفه ای توسط دندانپزشک به طور کامل برداشته و حذف  می شوند.

 خمیر دندان های ضد حساسیت

استفاده از این نوع خمیر دندان ها معمولا برای افرادی مفید است که نواحی از دندان ها بخصوص در ناحیه ی طوق یا گردن دندان به محیط دهان باز بوده و دندان ها در زمان مصرف نوشیدنی و غذاهای سرد و گرم و همچنین موقع مسواک زدن حساس هستند.

خمیر دندان های ضد حساسیت به چند طریق عمل کرده و باعث کاهش حساسیت دندان ها می شوند. بعضی از خمیر دندان ها حاوی نیترات پتاسیم هستند. نیترات پتاسیم ماده ی ضد حساسیت تایید شده توسط FDA است که باعث کاهش واکنش اعصاب دندانی به تحریکاتی مثل سرما و گرما می شود و این عمل را از طریق دپلاریزه کردن انتهای اعصاب حسی دندانی و توقف ارسال سیگنال های درد به مغز انجام می دهد.

بعضی از خمیر دندان های ضد حساسیت از مواد مسدود کننده یا بلاک کننده ی توبول های عاجی به عنوان مکانیسم اولیه ی کنترل حساسیت استفاده می کنند. این مواد شامل استرانسیم کلراید، پتاسیم اکسالات، پتاسیم نیترات و سدیم سیترات هستند،  که موجب رسوب ترکیبات معدنی در دهانه ی لوله های عاجی که به دلیل تخریب مینا و یا تحلیل لثه به محیط دهان باز شده اند می شوند و در نتیجه حساسیت دندانی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند.

نکته ی قابل توجه این است که این خمیردندان ها تنها علائم حساسیت را کاهش می دهند و برای یافتن علل حساسیت دندان ها و انجام درمان های قطعی، مراجعه به دندانپزشک و معاینه ی کلینیکی و بررسی رادیوگرافی دندان ها ضروری می باشد.

 خمیر دندان های ضد باکتری

در این نوع خمیر دندان ها از ماده ای به نام تری کلوزان (Triclosan) استفاده می شود. تری کلوزان یک ماده ی ضد باکتری با طیف وسیع است که بر علیه انواع گسترده ای از باکتری ها موثر است. این ماده به عنوان عامل ضد باکتری در صابون های دئودورنت و اسکراب های ضد باکتری پوست در کشور آمریکا بکار می رود.

تری کلوزان همچنین به عنوان یک عامل آنتی باکتریال در محصولات دهانی مانند خمیر دندان ها و دهانشویه ها بکار برده می شود.  با اینکه میزان این ماده در خمیر دندان ها در محدوده ی حداقل مجاز یعنی ۰٫۳% است، با این وجود استفاده ی زیاد از این نوع خمیر دندان ها توصیه نمی شود.

 خمیر دندان های سفید کننده

این خمیر دندان ها به دو روش عمل می کنند:

۱ – متدهای فیزیکی ( با کمک  ساینده ها )

۲ – مکانیسم های شیمیایی (  بوسیله ی مواد  سفیدکننده / اکسید کننده )

در روش فیزیکی ساینده ها باعث برداشته شدن رنگدانه های خارجی از سطح دندان ها می شوند.  رنگدانه های خارجی در اثر فاکتورهای محیطی مانند سیگار، غذاها و نوشیدنی ها و آنتی بیوتیک ها به صورت رنگدانه های تیره روی سطح دندان ها تشکیل می شوند.

خمیر دندان های سفید کننده که با مکانیسم شیمیایی عمل می کنند. حاوی هیدروژن پراکسید و یا کارباماید پراکسید هستند. کارباماید پراکسید ماده ای است که در تماس با آب شکسته شده . به اوره و هیدروژن پراکسید تبدیل می شود. هیدروژن پراکسید سپس تشکیل رادیکال های آزادی را می دهد .که حاوی اکسیژن بوده و در واقع به عنوان مولکول های فعال سفید کننده ( بلیچینگ ) عمل می کنند. این خمیر دندان ها بر روی رنگ داخلی دندان  که در اثر ژنتیک، سن و نقایص مادرزادی ایجاد شده و معمولا زرد رنگ می باشد تاثیر می گذارد.

از آنجا که خمیر دندان ها ی سفید کننده مواد ساینده ی بیشتری دارند . هنوز در تحقیقات اثر قطعی آنها بر روی سختی مینا مشخص نشده است. بیشتر دندانپزشکان استفاده از این خمیر دندان ها را در طولانی مدت توصیه نمی کنند. از جمله مواد ساینده در خمیردندان ها می توان به کلسیم کربنات ، دی کلسیم فسفات دی هیدرات، سدیم کربنات و سیلیس هیدراته اشاره کرد.

۱٫ کُلگیت (Colgate)

بهترین خمیر دندان - کلگیت

کلگیت یکی از باسابقه‌ترین برندهای تولید محصولات بهداشتی از جمله خمیر دندان در دنیاست. سالیان دراز، فعالیت در بازار محصولات بهداشتی باعث شده تا کلگیت در گروه بهترین خمیر دندان های دنیا قرار بگیرد.

نقاط قوت کلگیت

دلیل محبوبیت و شهرت کلگیت را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • دارای فلوراید است و از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند. انواع سفیدکننده آن هم باعث تمیزی ظاهری و براق‌تر شدن دندان‌ها می‌شوند. البته وقتی صحبت از براق شدن دندان‌ها می‌شود. نباید فکر کنید که فقط با مصرف خمیر دندان می‌توانید، دندان‌هایی شبیه مروارید داشته باشید. برای سفیدی بی‌چون و چرای دندان‌ها باید موارد مختلفی مانند رژیم غذایی مناسب،‌پرهیز از سیگار کشیدن.رعایت تعداد دفعات مسواک زدن و… را هم در نظر بگیرید. یادتان باشد که جنس دندان هم در این موضوع بی‌تأثیر نیست. پس بهتر است، برای سفیدی یک‌دست و کامل دندان‌ها به یک خمیر دندان امید نبندید.
 • مدل‌های مختلف خمیر دندان کلگیت دارای بو و طعم خوبی هستند. اگر طعم و رایحه این محصول، مناسب نباشد، استفاده از آن دشوار خواهد بود. خوشبختانه خمیر دندان کلگیت دارای بو و طعم مطلوبی مانند نعنا و… است.
 • بنا بر بررسی‌های ما که بر اساس خواندن نظرات کاربران سایت‌های ایرانی و خارجی صورت گرفته، برخی مصرف‌کنندگان ایرانی و خارجی، کلگیت را بهترین خمیر دندان می‌دانند و از آن راضی هستند. قیمت آن به عنوان برندی آمریکایی که مشتریانی راضی دارد، چندان گران و گزاف نیست.

نقاط قابل تأمل درباره کلگیت

همان‌طور که می‌دانید، محصول هیچ برندی بی‌نقص نیست. برند کلگیت هم از این قاعده مستثنی نیست . نکاتی درباره آن وجود دارد که ظرفیت بهتر شدن و بهبود دارند. مثلا:

 • مصرف خمیردندان‌های کلگیت از نوع عادی، برای کسانی که دندان‌های حساس دارند. توصیه نمی‌شود زیرا خمیردندانی غلیظ است . امکان دارد دندان‌های حساس را آزرده کند. این برند، محصولی مخصوص افراد با دندان‌های حساس هم روانه بازار کرده است که کارکرد خوبی دارد.
 • کلگیت، دندان را به خوبی پاک می‌کند اما از آن دسته خمیردندان‌هایی نیست که با یک بار مسواک زدن، حجم وسیعی از جرم و لایه‌های غذا را از بین ببرد. پس اگر دندان‌هایی زرد دارید شاید بهتر است که به سراغ خمیر دندان‌هایی قوی‌تر بروید.
 • خمیردندان کلگیت دارای سدیم لورت سولفات در ترکیبات خود است. تخقیقات مختلف و پرشماری درباره مضر بودن این ماده در خمیردندان ارائه نشده است .اما برخی از مصرف‌کنندگان این برند معتقدند که چنین ماده‌ای در خمیردندان‌ها باعث حشکی دهان و آزرده شدن آن می‌شوند. در هر حال، اگر دهان‌تان حساس است و زود خشک می‌شود. بهتر است این نکته را در خصوص خمیر دندان کلگیت در نظر بگیرید.

۲. سنوسداین (Sensodyne)

بهترین خمیر دندان - سنسوداین

سنسوداین هم در فهرست انواع بهترین خمیر دندان جای می‌گیرد. این برند برای کسانی که دارای دندان‌های حساس هستند، توصیه می‌شود.

نقاط قوت سنسوداین

از مزایای این برند به عنوان یکی از بهترین خمیر دندان های دنیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سنسوداین حاوی پتاسیم نیترات، کلرید استرانسیوم و استرانسیوم استات است. پتاسیم، ماده‌ای است که به تسکین و آرامش دندان‌های حساس کمک می‌کند. یون پتاسیم دارای قطبیت زیاد است و بنا به همین ویژگی، می‌تواند ضربات و فشارهایی که به اعصاب دندان وارد می‌شود .را از بین ببرد. کاربرد ماده استرانسیوم هم مانند کلراید است و می‌تواند کمبود کلسیم را جبران کند. این مواد درد دندان‌های حساس را تا حد زیادی کاهش می‌دهند.
 • قیمت خمیردندان سنسوداین مناسب است . نسبت به حجم و کیفیت، ارزش خرید دارد.
 • سنسوداین هم برای دندان‌های حساس و هم برای استفاده روزانه افراد با دندان‌های عادی مناسب است و خاصیت ضدپوسیدگی اسیدی دارد.

نقاط قابل تأمل درباره سنسوداین

 • خمیردندان‌های سنسوداین، در هنگام شست‌وشوی دندان، کف زیادی ایجاد نمی‌کنند. کف نداشتن خمیر دندان، دلیلی بر نامطلوب بودن آن نیست. پس اگر کف کردن خمیردندان برایتان مهم است درباره این نکته بیشتر تامل کنید.

۳. کرست (Crest)

بهترین خمیر دندان - کرست

قدرت پاک‌کنندگی کرست بسیار زیاد است . اگر یک بار دندان‌های‌تان را با آن، به خوبی بشویید .به شکل قابل‌ملاحظه‌ای از بین رفتن جرم و غذا را از روی دندان‌ها احساس خواهید کرد. استفاده صحیح از این خمیردندان، مانع از پوسیدگی و عفونت‌های لثه می‌شود.

نقاط قوت کرست

 • قدرت پاک‌کنندگی بالایی دارد و می‌تواند .جرم و پلاک‌های میکروبی را به خوبی و با یک بار مسواک زدن تا حد زیادی از سطح دندان‌ها پاک کند. البته یک بار مسواک زدن در روز کافی نیست . برای اینکه دندان‌هایی سالم و سفید داشته باشید. حتما بعد از هر وعده غذایی باید مسواک بزنید. یعنی  سه بار در طول شبانه‌روز، با خمیر دندان و مسواک، دندان‌ها را بشویید و تمیز کنید.
 • انواع مختلفی از خمیردندان‌های کرست در بازار وجود دارد. اما به جز افرادی که دندان‌های بسیار حساسی دارند . نمی‌توانند از خمیردندان‌های  قوی مانند کرست استفاده کنند، مصرف آن برای افراد دیگر مانعی ندارد.
 • قیمت خمیر دندان کرست مناسب است . ارقام مختلفی برای خرید انواع گوناگون آن وجود دارد. بنا براین می‌توان گفت خمیر دندان کرست در سبد خرید بیشتر افرادی که قادر به پرداخت هزینه متوسط و بالا برای خمیر دندان هستند. به راحتی جای می‌گیرد. البته با توجه به کیفیت و حجم خمیر دندان، خرید گزینه‌های ارزان‌تر محصولات کرست برای افرادی که بودجه زیادی برای خرید محصولات بهداشتی ندارند. هم مقرون به صرفه خواهد بود.

نقاط قابل تأمل درباره کرست

 • خمیردندان‌های کرست، زیاد کف نمی‌کنند. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید. که دوست دارید در هنگام مسواک زدن، دهان‌تان پر از کف شود، نباید به سراغ خرید این محصول بروید. البته این یک نقطه ضعف نیست . دلیلی بر ضعف در پاک‌کنندگی خمیر دندان محسوب نمی‌شود. ولی احساسی که از مصرف و استفاده یک محصول به شما دست می‌دهد هم اهمیت دارد. این‌طور نیست؟
 • موادی که در ساخت خمیر دندان کرست، استفاده می‌شود برای کودکان (زیر شِش سال) مضر است . نباید با آن مسواک بزنند یا از آن بچشند و بخورند. پس حواس‌تان باشد که کرست را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

۴. اورال-بی (Oral-B)

بهترین خمیر دندان - اورال بی

اورال-بی هم یکی از بهترین خمیر دندان های دنیا به شمار می‌رود. مسواک‌ها و محصولات دیگر این شرکت هم از کیفیت مطلوبی برخوردارند.

نقاط قوت اورال-بی

 • عطر و رایحه خمیردندان‌های اورال-بی بسیار مطبوع و خوشایند است. ترکیبی از بوهای خوش نعنا، دارچین و… با استفاده کردن از این خمیر دندان در دهان‌تان می‌پیچید.
 • خمیردندان‌های اورال-بی حاوی ماده‌ای موسوم به «فلوئورید قلع II» هستند. این ماده مانع از تیر کشیدن و حساس شدن دندان نسبت به سرما می‌شود زیرا با مسدود کردن لوله‌هایی که مینای دندان را به عصب متصل می‌کنند از تحریک و درد اعصاب دندان جلوگیری می‌کند. گفته می‌شود کارکرد این ماده در خمیر دندان اورال-بی شبیه ماده پتاسیم نیترات در خمیر دندان‌های سنسوداین است.
 • قدرت پاک‌ و سفیدکنندگی اورال-بی زیاد است و با استفاده از آن و رعایت نکات دیگری که به سفید شدن دندان کمک می‌کند، امکان داشتن دندان‌هایی سفیدتر وجود دارد.

نقاط قابل تأمل درباره اورال-بی

 • طیف قیمتی خمیر دندان‌های اورال-بی نسبت به نمونه‌های دیگری که تاکنون عنوان شد. اندکی بیشتر است. شروع قیمت این خمیردندان از ۳۰ هزار تومان است و برای خرید همیشگی کمی گران به نظر می‌رسد.
 • میزان فلوراید موجود در این خمیر دندان ۱۴۰ppm (پی‌پی‌ام:ppm معیاری برای سنجش غلظت محلول‌هاست) است. به همین خاطر مصرف آن برای کودکان شِش ساله و کمتر توصیه نمی‌شود. زیرا این حجم از فلوراید برای کودکان در این طیف سنی خطرناک است.

به این نکته توجه کنید

شاید به نظرتان بیاید که خمیردندان‌های خارجی گران هستند و خرید آنها به صرفه نیست. اما در اینجا باید یادآور شویم که به صرفه بودن .همیشه با رقم و عدد برچسب قیمت محصولات سنجیده نمی‌شود. گاهی‌اوقات، مزایایی که پرداخت هزینه بیشتر برای یک محصول مطلوب به همراه می‌آورد. بسیار زیاد است. در این صورت، هزینه صرف‌شده برای بهترین خمیر دندان به شما مزایایی بسیار بیشتر از آنچه فکر می‌کنید، اهدا خواهد کرد.

اگر خمیر دندانی که خریداری می‌کنید، کمی گران باشد اما به خوبی به حفاظت و بهداشت دهان و دندان‌تان کمک کند. پرداخت هزینه‌ای بالاتر از خمیر دندان‌های معمولی و نه چندان مرغوب کاملا مقرون به صرفه خواهد بود. ضمن اینکه یک عدد خمیر دندان با قیمت حدود ۲۰ هزار تومان و حجم ۱۰۰ میلی‌لیتر حدود. دو ماه (البته بنا به میزان مصرف و تعداد اعضای خانوار) برای‌تان قابل‌استفاده خواهد بود. پس ضرر نخواهید کرد.

نوشته شده توط گروه مستر واش

jolfaturk.com

دیدگاه‌ها 0

*
*