ترفندهای شستن لباس مجلسی درخانه

چگونه لباس مجلسی را بشوییم؟

معمولا همه‌ی برنامه‌ریزی‌ها و تدارکات برای خوش‌تیپ بودن. قبل از مجالس و مهمانی‌هاست و کمتر کسی در مورد دغدغه‌های بعد از تمام شدن مهمانی فکر می‌کند .حرف می‌زند. کلی در مهمانی و مجالس جشن خوش گذرانده‌اید . شب که به خانه بر می‌گردید، لباس مجلسی‌تان کثیف شده است؟. چیزی که دوست دارید از آن مهمانی به جا بماند. خاطرات و عکس‌های زیباست .اما پکیج آن جشن رویایی کامل است! لکه‌ی شربت، چای، کیک، رژلب یا چربی غذاهای خوش‌مزه‌ی عروسی هم رو لباستان جا مانده و این چیزی نیست که دلتان بخواهد.

شستن لباس مجلسی در خانه شاید آن قدر سخت به نظر برسد که ترجیح بدهید. لباس مجلسی‌تان را گوشه‌ی کمد پنهان و فراموش کنید . به این زودی‌ها به سراغش نروید. در این نوشته، رادیومدا با راه‌کارهایی ساده کمک می‌کند تا به این سوال همیشگی پاسخ دهد: چگونه لباس مجلسی را بشوییم؟

با خواندن این مقاله غول شستن لباس مجلسی در خانه را شکست بدهید و لباس مجلسی مجبوبتان را بشویید و لکه‌گیری کنید و دوباره و چندباره در آن لباس بدرخشید.دوست دارید لباس مجلسی‌تان را بفروشید و جای آن را با یک لباس جدید پر کنید اما چون نمی‌دانید با لکه‌های روی لباس چه کنید، دست نگه داشته‌اید؟

شناخت شستشوی مناسب با جنس پارچه

اولین گام برای پاسخ به سوال چگونه لباس مجلسی را بشوییم؟ ، مطالعه‌ی اطلاعات مربوط به شستشوی لباس است که معمولا بر روی پارچه کوچکی که در درون لباس تعبیه شده است. در این بخش شما اطلاعات خوبی در مورد درجه حرارت آب. مدت زمان مورد نیاز برای شستشو و اطلاعات دیگری را به دست می‌آورید.

شناخت شستشوی مناسب با جنس پارچه

ترفندهای شستن لباس مجلسی درخانه

در کوتاه‌ترین زمان اقدام به شستن لباس مجلسی کنید

هرگز اجازه ندهید که لکه و کثیفی برای مدت طولانی روی لباس مجلسی باقی بماند. در اولین فرصت برای تمیز کردن آن اقدام کنید. هرچه زودتر برای تمیز کردن این لکه‌ها اقدام کنید راحت‌تر از روی لباس پاک می‌شوند.

چگونه لباس مجلسی را بشوییم؟

ترفندهای شستن لباس مجلسی درخانه

لباس مجلسی را برای شستن پشت و رو کنید

قبل از شستن لباس را پشت و رو کنید. این کار به به بافت ظاهری لباس آسیب کمتری می‌رساند . درخشش اولیه‌‌ی آن حفظ می‌شود.

برای شستن لباس مجلسی از شوینده های ملایم استفاده کنید

اکثر ما بیشتر از آن چه که باید از شوینده‌ها استفاده می‌کنیم. اما می‌توانیم مقدار مصرفمان را نصف و یا کمتر کنیم و در آن زمان خواهیم دید. که لباس‌ها باز هم به خوبی تمیز می‌شوند. استفاده بیش از اندازه از شوینده‌ها، لباس شما را کثیف‌تر می‌کند. چرا  که کف زیاد آن به ‌مراتب باکتری‌ها و کثیفی‌های لباس را در بافت پارچه نگه می‌دارد.

در نتیجه ما نیز لباس‌های کثیف می‌پوشیم و یا مجبور می‌شویم آن‌ها را بیشتر بشوییم. بهتر است در صورت عدم شستن لباس با دست قسمت شوینده ماشین لباسشویی را در حد خط نرمال آن پر کنید. همچنین از شوینده‌هایی استفاده کنید کمترین آسیب را به لباس شما وارد می‌کنند. شوینده‌هایی که برای لباس کودک انتخاب می‌شوند معمولا دارای این ویژگی می‌باشد و به لباس شما کمتر آسیب می‌رسانند.

برای شستن لباس مجلسی از آب سرد استفاده کنید

برچسب روی لباس‌ها، بیشترین دمای شستشوی آن را به شما می‌گوید. اما به این معنی نیست که حتماً باید از این دما استفاده کنید. آب داغ باعث چروک شدن یا رنگ‌رفتگی لباس می‌شود .اما با استفاده از آب سرد، بیشتر لباس‌ها به اندازه‌ی کافی تمیز می‌شوند.

(خصوصا برای پاک کردن لک خون، چربی لبنیات و سبزی‌ها) .و برای لکه‌ی میوه و گل هم می‌توانید .از آب ولرم استفاده کنید. برای شستشو از صابون و یا مایع پاک کننده رقیق استفاده کنید. اگر لازم بود. برای تمیزی بیشتر می‌توانید از شوینده بیشتری که دارای پرکربنات سدیم است استفاده کنید.

لباس مجلسی را در هوای آزاد خشک کنید

پس از شستن لباس مجلسی، با خشک کردن لباس‌ها در معرض هوا علاوه بر این که آسیب کمتری به بافت پارچه می‌رسد. نور خورشید هم سبب متوقف شدن روند رشد باکتری‌های احتمالی موجود در البسه می‌شود . لکه‌های باقی مانده از شستشو را هم کم‌رنگ می‌کند. پس تا حد امکان البسه خود را در هوای آزاد و در برابر نور خورشید خشک کنید. اگر امکان خشک کردن البسه در هوای آزاد برای شما وجود نداشت و در روزهای بارانی امکان استفاده از نور خورشید برای خشک کردن البسه را نداشتید. می‌توانید از رخت‌آویز و یا جالباسی‌های قابل حمل استفاده کنید.

لباس مجلسی را در هوای آزاد خشک کنید

ترفندهای شستن لباس مجلسی درخانه

اتوی لباس مجلسی

مطمئن شوید از اتو آب کثیف نمی‌چکد، چرا که لبه‌های اتو مستقیماً با لباس تماس دارد. اگر اتو تمیزکننده خودکار دارد مرتباً از آن استفاده کنید تا از چکیدن آب کثیف جلوگیری شود، اتوی گرم را روی موم کاغذی حرکت دهید تا آهار آن پاک شود و اگر احیاناً لباس با لکه‌های زرد رنگ کثیف شد سریعاً آن را بشویید. استفاده از آب مقطر بسیار مناسب است و تفاوتی در شرایط نگهداری البسه سفید ایجاد نمی‌کند. استفاده از یک پارچه‌ی نازک سفید روی لباس، ریسک ایجاد لکه را هنگام اتوکشی از بین می‌برد.

چگونه لباس مجلسی را بشوییم؟

اتوی لباس مجلسی

شستشوی لباس مجلسی سنگ‌دوزی شده

اگر روش درست شست‌وشو و اتو کردن لباس‌هایی که مهره یا پولک دارند را بلد باشید، لازم نیست آن ها را به خشک شویی بدهید. اول از همه اگر لکه‌ای روی لباس هست به کمک لکه بر مناسب آن را پاک کنید. این لباس‌ها را نباید با شوینده‌های قوی بشویید. می‌توانید یک تشت پر از آب و شامپو درست کنید و لباس را ۱۰دقیقه در آن قرار دهید و بعد به آرامی در آب تکان دهید.
چنگ زدن، این لباس‌ها را خراب می‌کند. اگر ماشین لباسشویی شما برنامه شست وشوی ملایم دارد، می‌توانید لباس را با آن بشویید. اما حتما آن را در کیسه توری بگذارید و آن را پشت و رو کنید تا اگر سنگی جدا شد بتوانید دوباره آن را نصب کنید. بهتر است این لباس‌ها را با بخار صاف کنید چون اتو کشیدن آن‌ها کمی سخت است.

شستشوی لباس مجلسی سنگ‌دوزی شده

ترفندهای شستن لباس مجلسی درخانه

شستشوی لباس مجلسی چرم

چرم محصولی طبیعی است که به دلیل این که به پوست بدن اجازه‌ی تنفس می‌دهد. هم در زمستان استفاده می‌شود و هم در تابستان. برای تمیز کردن لباس‌های چرمی، بهتر است ظرفی را پر از آب سرد کرده . مقداری شامپو بچه در آن حل کنید. سپس  پارچه را در آن قرار دهید . بعد از ربع ساعت با ملایمت روی آن دست بکشید یا با استفاده از یک اسفنج یا پارچه به آرامی و با ملایمت سطح آن را پاک کنید.

در ضمن دقت داشته باشید. پارچه چرمی را هرگز چنگ نزنید . نچلانید. بعد از این مرحله پارچه را در آبی که کمی پودر صابون در آن حل کرده‌اید قرار دهید تا نرم و لطیف گردد. سپس پارچه را آبکشی کرده و آویزان کنید تا خشک شود. در نظر داشته باشید هرگز عطر و اسپری را مستقیم روی البسه چرمی، جیر یا نبوک نزنید. همچنین از شستن جیر و چرم و نبوک در ماشین لباسشویی خودداری کنید.

شستشوی لباس مجلسی چرم

شستن لباس مجلسی استرچ و کشی

در نظرداشته باشید که هرگز این لباس‌ها را پس از شستن روی طناب آویزان نکنید، زیرا سرازیر شدن آب، باعث کش آمدن لباس می‌شود و زیبائی خود را از دست می‌دهد . به همین منظور همیشه بعد از شستن، آن‌ها را در سبد گذاشته، بگذارید تا خشک شود . با این کار هیچ صدمه‌ای به لباس شما وارد نمی‌شود.

شستن لباس مجلسی مخمل

پارچه‌های مخمل جزو پارچه‌های گران قیمت محسوب می‌شوند. بنابراین نگهداری از آن‌ها نیز بسیار مهم خواهد بود. قبل از شستن لباس را پشت و رو و از مقدار کمی شوینده استفاده کنید. ۲ الی ۳ قاشق غذا خوری مایع لباس‌شویی یا شامپو بچه را در آب سرد بریزید و لباس را درون آن قرار دهید.  لباس را بشویید و سپس بطور کامل آبکشی کنید. سپس آن را آویزان کنید و یا در جای مسطحی پهن کنید.

اما برای از بین بردن لکه‌های ایجاد شده بر روی لباس مخمل، مهمترین مسئله زمان است. شما باید بتوانید به سرعت این مشکل را رفع کنید. اضافه‌های لکه را از روی لباس بردارید. (توجه داشته باشید که لکه را پخش نکنید) .سپس یک دستمال تمیز بردارید و آن را مرطوب کنید . به آرامی و در یک جهت روی لکه بمالید. (برای جلوگیری از آسیب رسیدن به بافت پارچه، باید دستمال را در یک جهت حرکت داد) در صورت لزوم یک قطره مایع لباس‌شویی بر روی لکه بریزید . از یک پارچه مرطوب دیگر برای شستشو استفاده کنید و مواد شوینده را از روی لکه بردارید. یک حوله تمیز روی لکه بگذارید و اجازه دهید تا خشک شود.

 

شستن لباس مجلسی مخمل

ترفندهای شستن لباس مجلسی درخانه

شستشوی لباس مجلسی حریر

شستن لباس حریر به سادگی شستن لباس‌های دیگر است. اگر می‌خواهید پارچه حریر بعد از شستن درخشندگی اولیه خود را داشته باشد، کمی سرکه و الکل را با آب مخلوط کنید و پارچه‌ها را بعد از شستن در آن آب بکشید.

شستشوی لباس مجلسی گیپور و دانتل

شما برای شستشوی لباس‌هایتان با جنس دانتل یا گیپور باید آن‌ها را درون یک ظرف آب گرم خیس قرار دهید. چنانچه جنس دانتل لباس شما دارای بافت ظریفی باشد، باید مقدار کمی پودر لباسشویی را به آب اضافه کنید؛ اما در صورت ضخیم بودن بافت لباستان باید. به مقدار یک قاشق غذاخوری پودر به آب بیفزایید. در واقع، با این کار شما توانسته‌اید درخشش و شفافیت اولیه پارچه دانتل را به لباستان بازگردانید.

لباس‌های دانتل دارای بافت‌های حساس و ظریفی هستند؛ بنابراین برای خشک‌کردن این پارچه‌ها نباید از دستگاه خشک‌کن استفاده کنید. بهترین روش جهت خشک‌کردن لباس‌های دانتل قرار دادن آن‌ها در هوای آزاد است. همچنین جهت جلوگیری از رنگ‌پریدگی پارچه باید اقدام به پشت‌ورو کردن لباس کنید. لباس دانتل را در محیط سایه‌دار و خنک قرار دهید. چنانچه لباس شما دارای وزن کمی است، آن را آویزان کرده و در صورت سنگین بودن می‌توانید آن را در سطح صافی پهن کنید. استفاده از سطوح صاف جهت پهن کردن لباس به علت جلوگیری از تغییر شکل آن است.

ترفندهای خاص، برای لکه‌های خاص

لکه‌ی سایه‌ی چشم، رژ لب و ریمل: لکه‌ی مورد نظر را با آب گرم خیس کنید و روی آن یک پاک کننده‌ی ملایم که محافظ رنگ لباس است بزنید. سپس آن را به آرامی با انگشت‌های دست روی پارچه بکشید تا زمانی‌که لکه محو شود. سپس محل مورد نظر را با بیشترین درجه‌ای از آب که به پارچه آن آسیبی وارد نمی‌کند، بشویید.

لکه‌ی کانسیلر، فاندیشن، خط چشم و خط لب: محل لک شدگی را با آب گرم خیس کنید و روی آن را با مایع لباسشویی یا پودر ملایم لباسشویی به خوبی تمیز کنید تا لکه از بین برود. سپس آن را با آب گرم آب‌کشی کنید.

لکه‌ی لاک ناخن: تقریبا هیچ راه حلی برای از بین بردن لکه‌ی لاک ناخن از روی لباس وجود ندارد. اگر اهل خطر کردن هستید می‌توانید لباس را پشت و رو کرده و روی دستمال کاغذی قرار دهید و سپس قسمت لک‌شُدگی را از پشت لباس با لاک ناخن پاک‌کن تمیز کنید و سپس لکه را بشویید و خشک کنید.

لکه‌ی جوهر: برای از بین بردن لکه‌ی جوهر می‌توانید از پاک کننده‌ی قلم یا الکل استفاده کنید.

لکه‌ی چمن: اگر لباستان در اثر تماس پیدا کردن با چمن لکه شده است می‌توانید آن را با مقداری الکل تمیز کرده و سپس از یک سفید کننده‌ی ملایم استفاده کنید.

لکه‌ی چای یا قهوه: بلافاصله لکه را با آب سرد شست‌وشو دهید و سپس با شوینده‌ی مخصوصِ لباس، محل لک شدگی را تمیز و خشک کنید.

لکه‌ی روغن: محل لک شدگی را با مایع مخصوص شست‌وشوی لباس و آب داغی که به بافت پارچه آسیب نمی‌زند بشویید. اگر لکه‌ باقی ماند، لباس را پشت و رو کنید و روی دستمال کاغذی قرار دهید، سپس ناحیه‌ی لک شدگی را از پشت لباس با حلال مخصوصِ از بین بردن روغن تمیز کنید. در نهایت لباس را با آب گرم شستشو دهید.

لکه‌ی گِل: اجازه دهید تا لکه‌ی گل کاملا خشک شود و سپس آن را تا جای ممکن از روی پارچه تمیز کنید. سپس آن ناحیه را به مدت ۱۵۵ دقیقه داخل محلول آب و شوینده قرار دهید و در نهایت با آب گرم آب‌کشی کنید.

لکه‌ی عرق: قالب صابون را مستقیما روی محل مورد نظر بکشید و سپس با مایع لباسشویی به خوبی تمیز کنید.

لکه‌ی خون: مقداری آب را همراه با آرد یا نشاسته ذرت روی لکه بریزید و اجازه دهید تا خشک شود سپس آن را با آب بشویید.

jolfaturk.com

دیدگاه‌ها 0

*
*

باز کردن چت